^Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

PSSE Leżajsk

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

PSSE Leżajsk

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

rzuć palenieCo roku w trzeci czwartek listopada (21.11.2019r.) obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Zachęcamy w ten sposób palaczy do odstawienia papierosów przynajmniej na jeden dzień. Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia. Palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Trucizny papierosowe osłabiają również odporność naszego organizmu. System immunologiczny potrzebuje pół roku, by dojść do siebie. A dopiero po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Trzeba aż 10 lat bez papierosów, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc.

Należy podkreślić, że najnowsze badania jednoznacznie wskazują tendencję spadkową odsetka regularnych palaczy. Jednak w ciągu kilku ostatnich lat obok mody na niepalenie dało się zauważyć trend na e-palenie, które stało się niezwykle popularne wśród młodych ludzi i nastolatków.

E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200℃, tworząc przy tym aerozol (będący szkodliwą „parą wodną”) który jest wdychany przez użytkownika. Aerozol ten oprócz trującej nikotyny zawiera inne substancje szkodliwe w tym rakotwórcze takie jak:

 • acetaldehyd

 • formaldehyd,

 • akroleinę

 • propanal

 • nikotynę

 • aceton

 • o-metyl-benzaldehyd

 • karcinogenne nitrozaminy.

Światowa Organizacja Zdrowiawskazuje Polskę jako państwo z największym na świecie odsetkiem osób nieletnich, które kiedykolwiek paliły elektroniczne papierosy wynoszącym: 62,1% (4,2mln!). Informuje również, że co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera na świecie ok. 7 mln ludzi. W Polsce liczba ta wynosi ok. 70 tys.

Dlatego w tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz podjęcie próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień ale i na całe życie.